Здоров'я

Передопераційне тестування на стафілокок і клостридії: навіщо пацієнтам радять проходити бактеріологічні аналізи

Центр громадського здоров’я України рекомендує пацієнтам перед плановими операціями проходити обстеження на наявність бактеріальних інфекцій, які можуть викликати післяопераційні ускладнення. Зокрема, йдеться про аналізи на золотистий стафілокок, токсини клостридій та мультирезистентні мікроорганізми.

Такі заходи допомагають медикам заздалегідь оцінити ризики, обрати ефективну антибіотикотерапію та зменшити ймовірність поширення інфекцій у лікарнях.

Які дослідження рекомендують проходити перед операцією

Згідно з рекомендаціями ЦГЗ, перед хірургічним втручанням лікарі можуть скеровувати пацієнтів на такі види бактеріологічного тестування:

  • аналіз на золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus);
  • тест на токсини A і B клостридій (Clostridium difficile) у калі;
  • обстеження на мультирезистентні мікроорганізми (ті, що стійкі до антибіотиків).

У медичних закладах, які працюють за контрактом із НСЗУ, ці дослідження входять до програми забезпечення безпеки пацієнтів.

Чим небезпечні виявлені бактерії

Золотистий стафілокок

Це один з найнебезпечніших збудників інфекцій у стаціонарах. Він може викликати широкий спектр ускладнень — від банального фурункула до пневмонії, остеомієліту та ендокардиту. Золотистий стафілокок має високу патогенність і здатність швидко набувати стійкість до антибіотиків.

Clostridium difficile

Клостридія — бактерія, що найчастіше спричиняє діарею після прийому антибіотиків. Найвразливіші до неї категорії:

  • люди похилого віку;
  • діти;
  • пацієнти зі слабким імунітетом чи тяжкими захворюваннями;
  • особи, які тривало перебувають у стаціонарі;
  • пацієнти, які приймають препарати для зниження кислотності шлунка (інгібітори протонної помпи, блокатори H2-рецепторів).

Навіщо це потрібно

Багато людей є носіями небезпечних бактерій без жодних симптомів. Проте в умовах операційного втручання та ослабленого імунітету вони можуть стати джерелом серйозної інфекції — як для самого пацієнта, так і для оточення.

У разі виявлення патогенів, медики додатково проводять антибіотикограму, щоб визначити ефективні препарати проти конкретного штаму. Такий підхід дозволяє вчасно призначити результативне лікування і уникнути ускладнень.

“Правильно проведене обстеження — це запорука правильної терапії. Його відсутність може спричинити важкі наслідки, включаючи неефективність антибіотиків і поширення інфекцій у межах лікарні”, — зазначають фахівці ЦГЗ.

Медики нагадують: інфекційна безпека перед операцією — це не формальність, а важлива складова якісної медичної допомоги.

Поділитися:
Показати коментарі (0)
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *