Словаччина, як і інші країни-члени Європейського Союзу, взяла на себе зобов’язання ще у 2022 році і має відмовлятися від участі в офіційних заходах, що проводяться на території Росії. На цьому наголосила речниця Єврокомісії Анітта Гіппер під час брифінгу 16 квітня у Брюсселі у відповідь на заяву прем’єра Словаччини Роберта Фіцо, який запевнив, що планує приїхати до Москви на 9 травня.
Заява Гіппер пролунала на тлі критичних висловлювань Фіцо, який раніше публічно заперечив право ЄС вказувати йому, де він має бути. Прем’єр наполягає: “ніхто не може вказувати мені, куди я повинен чи не повинен їхати”.
Проте у Брюсселі нагадали, що участь у святкуваннях, які Росія проводить з нагоди Дня перемоги, фактично використовується для легітимації нинішньої агресії проти України. І тому, відповідно до спільної позиції, затвердженої на рівні Ради ЄС, країни-члени та партнери повинні відхиляти всі подібні запрошення з російської сторони.
«Росія маніпулює історичною пам’яттю, щоби виправдати власну війну. Тому наша позиція — не надавати цьому жодної легітимності», — підкреслила речниця Єврокомісії.
Що з країнами-кандидатами?
Під час брифінгу також пролунало запитання про позицію ЄС щодо можливої участі президента Сербії Александра Вучича у параді в Москві. Відповідь на нього надав речник Єврокомісії з питань розширення Гійом Мерсьє.
Сербія, яка перебуває у процесі переговорів про вступ до ЄС, повинна демонструвати відповідність європейській зовнішній політиці. За словами Мерсьє, рішення відвідувати або не відвідувати політичні заходи в Росії свідчитимуть про те, наскільки країна серйозно налаштована поділяти цінності та безпекову стратегію ЄС.
«ЄС прагне бачити в Сербії надійного партнера, який дотримується спільних принципів. Ми очікуємо підтвердження цієї стратегічної позиції», — сказав Мерсьє.
Фіцо ігнорує заклики ЄС
Раніше очільниця європейської дипломатії Кая Каллас закликала лідерів країн ЄС і держав-кандидатів утриматися від участі у військових заходах у Росії 9 травня. Вона наголосила на необхідності єдності з Україною та демонстрації солідарності, особливо в контексті триваючої агресії Кремля.
Попри це, прем’єр Словаччини Роберт Фіцо публічно заявив, що планує відвідати Москву саме в День перемоги. Це вже не перший випадок, коли його позиція щодо війни в Україні чи співпраці з Росією викликає обурення в Європі.
Фіцо відомий своєю критикою допомоги Україні та дружніми заявами на адресу Росії. Його позиція дедалі більше контрастує з курсом, якого дотримуються більшість країн-членів ЄС — зокрема щодо бойкоту офіційних заходів у Росії, які Кремль використовує як інструмент пропаганди.
Таким чином, в Європейському Союзі чітко окреслили: участь у параді 9 травня в Москві суперечить узгодженій політиці ЄС, і жодна держава — чи то член, чи кандидат — не має нехтувати цими домовленостями.